Wyzwania i szanse przy wdrażaniu przepisów o ochronie sygnalistów w krótkim terminie
Prace legislacyjne | Odpowiedzialność społeczna i środowiskowa
W Polsce naruszenia praw osób zgłaszających nieprawidłowości, znanych jako sygnaliści, stanowią poważne wyzwanie. Ochrona tych osób przez długi czas była niewystarczająca, choć w ostatnich latach zauważalne są postępy w tym obszarze.
Niemniej jednak sygnaliści nadal spotykają się z negatywnymi reakcjami ze strony społeczeństwa i pracodawców. W kontekście rosnącej świadomości na temat odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, wdrażanie przepisów o ochronie sygnalistów jest nie tylko zgodne z prawem, ale również stanowi istotne wsparcie dla systemów raportowania ESG, co jest coraz bardziej istotne zarówno dla inwestorów, jak i regulatorów.
Brak zaufania
W Polsce panuje ogólna nieufność wobec idei whistleblowingu, wynikająca jeszcze z czasów komunistycznych, co sprawia, że sygnaliści boją się stygmatyzacji jako „donosicieli” i obawiają się odwetu. W odpowiedzi na te wyzwania, w kwietniu 2017 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił portal i infolinię umożliwiające zgłaszanie monopolistycznych praktyk i innych antykonkurencyjnych działań. Sześć miesięcy później rząd zaproponował ustawę o transparentności życia publicznego, która, mimo że spotkała się z krytyką i była uznana za niewystarczającą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta